Možná budete přece jen muset něco doplácet i vy

Co je spoluúčast u havarijního pojištění

Havarijní pojištění je dobrovolné, tedy narozdíl od povinného ručení, a kryje vám škody či úrazy (zaplatí jejich řešení), které se stanou vašemu vozu (autu, motorce, čtyřkolce atd.). Třeba když utrpí škody při bouračce, působením živlů či vandalů atd.

I když si havarijko platíte a skutečně dojde na situaci z výčtu, na kterou jste pojištění, pojišťovna vám běžně neproplatí celou částku. Většinou totiž mívá sjednaný z vaší strany jakýsi doplatek, tedy spoluúčast u havarijního pojištění. A to částku, kterou
z výše škody zaplatíte
zároveň i vy.

Jaká výše spoluúčasti u havarijní pojištění je běžná? Jakou výši zvolit? Jaký vliv má na cenu havarijního pojištění? A jak přesně funguje spoluúčast, pokud dojde k pojistné události? A pro koho se vůbec vyplatí mít havarijní pojištění pro svůj vůz? Čtěte dál!

Srovnávač pojištění vozidel

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven. 
A samozřejmě rovněž 
havarijního pojištění. 

V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 20. 12. 2024.

Na jakou výši spoluúčasti u havarijka většinou narazíte?

Běžná výše spoluúčasti u havarijního pojištění

Havarijko se běžně sjednává se spoluúčastí. To je konkrétně částka, kterou v rámci výše škody vy doplatíte pojišťovně. Běžná výše spoluúčasti u havarijního pojištění se v ČR pohybuje v rozmezí 5 % až 15 % z pojistné události. Konkrétní výše závisí na podmínkách sjednané smlouvy, přičemž vy si zpravidla můžete její výši vybrat.

Spoluúčast může být pojišťovnou stanovena jako konkrétní částka (např. 5 000 Kč), procento z výše škody (např. 5 %) nebo procento s uvedením minimální částky (např. 5 %, minimálně však 5 000 Kč). A existuje i nulová spoluúčast, která ale bývá nejdražší.

Výše spoluúčastiPři škodě 20 000 Kč
vy zaplatíte
Při škodě 100 000 Kč
vy zaplatíte
Při škodě 500 000 Kč
vy zaplatíte

0 %, min. 0 Kč

0 Kč

0 Kč

0 Kč

5 %, min. 5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

25 000 Kč

10 %, min. 10 000 Kč

10 000 Kč

10 000 Kč

50 000 Kč

15 %, min. 15 000 Kč

15 000 Kč

15 000 Kč

75 000 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet přes kalkulačku Můj Fox aktuální k datu 20. 12. 2024.

Jen pro představu, nejčastější varianta spoluúčasti bývá 5 %, minimálně však 5 000 Kč.

POZOR: U havarijního pojištění (a nejen u něj) vždycky zvolte jen takovou spoluúčast, abyste ji v případě pojistné události (havárie, pád stromu, srážka se zvěří, odcizení vozu apod.) zvládli zaplatit.

Spoluúčast si u některých pojišťoven můžete nastavit i na nulu

Havarijní pojištění bez spoluúčasti

Havarijko bez spoluúčasti, tedy havarijko s 0% spoluúčastí, je typ pojistné ochrany, při které se pojištěný řidič vůbec nepodílí na úhradě případné škody z vlastní kapsy. V praxi to znamená, že v případě pojistné události, jako je třeba nehoda, vandalismus, živelná pohroma či odcizení vozu, pojišťovna pokryje celou částku škody, a to až do výše sjednaného limitu havarijního pojištění! Řidič nemusí nic…

Tento typ pojištění sice zajišťuje maximální finanční jistotu a pojištěného nepřekvapí nenadálý výdaj v podobě nákladů na řešení škod, je však obvykle o dost dražší než ostatní varianty se spoluúčastí, protože pojišťovna přebírá veškeré riziko. Že by vás zajímalo, kolik by takové havarijko s 0% spoluúčastí stálo vás? Zeptejte se Foxe!

Jak souvisí výše sjednané spoluúčasti s cenou pojistného u havarijka?

Vliv výše spoluúčasti na havarijní pojištění

Pamatujte, že zatímco povinné ručení pokrývá škody způsobené třetím stranám, havarijní pojištění se týká vašeho vlastního vozidla a cestujících v něm. Výhodou je, že je dobrovolné a vy si ho můžete rozšířit o různá připojištění pro ještě lepší krytí. 

Pamatujte, že dle sjednaných limitů získáte od pojišťovny peníze na pokrytí škod či úrazů, které se stanou vašemu vozidlu či posádce v rámci následujících situací:

Přírodní vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Střet se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Kráděž

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda po nehodě

Škoda třetí straně


Dobré vzít v potaz:
Čím nižší je vaše spoluúčast, tím logicky vyšší bude pojistné.

Pokud zvolíte nízkou výši spoluúčasti na škodě, v případě škod sice zaplatíte méně, ovšem pamatujte na to, že budete platit za dané pojištění vyšší cenu. Rozdíly v roční ceně na pojištění mohou činit až několik tisíc. Vyplatí se úspora při vyšší spoluúčasti?

Pro lepší představu níže tabulka s modelovým řidičem, kterému je 53 let, bydlí v menší obci, má plné bonusy a svůj vůz, korektně Peugeot 5008, 1 499 cm3/96 kW, rok výroby 2020 s nájezdem 50 000 km, si pořídil havarijní pojištění ve variantě Allrisk:

Sjednaná spoluúčast2 %,
min. 2 000 Kč
5 %,
min. 5 000 Kč
10 %,
min. 10 000 Kč
15 %,
min. 15 000 Kč

Roční pojistné

u havarijka

22 546 Kč

Při opravě ve smluvním servisu se v této variantě spoluúčast snižuje dokonce na 0 %!

12 566 Kč

8 577 Kč

7 582 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet přes kalkulačku Můj Fox aktuální k datu 20. 12. 2024.

Kdy a kolik případně pojistník platí v rámci spoluúčasti?

Jak se spoluúčast u havarijního pojištění platí

Spoluúčast u havarijního pojištění má pojistník definovanou jako částku, kterou on sám přispívá na pokrytí škody z vlastní kapsy, pokud dojde na pojistnou událost. Spoluúčast u havarijního pojištění se pak hradí formou odpočtu z částky, kterou pojišťovna vyplatí při řešení pojistné události. Zjednodušeně řečeno, spoluúčast není placena zvlášť, ale pojišťovna sníží výplatu pojistného plnění o sjednanou výši spoluúčasti.

Jak spoluúčast v praxi funguje? Pro lepší představu si to projděme na příkladu:

     1. Například vám spadne strom na kapotu

     2. Servis na vozidle ocení škodu na 50 000 Kč.

     3. Máte-li ve smlouvě spoluúčast 5 000 Kč (nebo 5 %), tato částka se odečte z výplaty pojišťovny, takže v tomto případě vám
         vyplatí 45 000 Kč (50 000 Kč škoda minus 5 000 Kč, což je vaše sjednaná spoluúčast).

Velmi dobré vědět: Pokud je škoda u pojistné události na vozidle nižší než sjednaná spoluúčast u havarijního pojištění, pak pojišťovna nehradí nic, protože náklady plně pokryjete vy!

Dává smysl havarijko ještě na váš vůz sjednávat?

Pro koho se vyplatí mít havarijní pojištění

Havarijní pojištění se majiteli vozidla vyplatí po celý rok. Chrání totiž vaši peněženku před nákladnými opravami, pokud se vašemu vozu něco stane. Spolu s povinným ručením je to skvělý doplněk, který krytí obrací směrem k pojišťovně. 

Nejvíce se může hodit u nového auta, auta s vysokou hodnotou, pokud parkujete
v rizikových místech s možností živelné pohromy či vandalství. 

Zároveň přijde vhod, když hodně cestujete a celkově chcete mít finanční jistotu, kdyby se něco přihodilo.

Porovnání cen povinného ručení i havarijka a připojištění na pár kliknutí

Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem​

Srovnat pojištění vozidel

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Na co se Foxe ptáte ohledně tohoto tématu?

Časté dotazy na spoluúčast

fox-pose-3

Jedná se o částku, kterou se vy podílíte na škodě. Pokud je u pojištění nastaveno, že je zcela „bez spoluúčasti“ znamená, že pojišťovna zaplatí celou výši škody až do sjednaných limitů či pojistné částky. Na počátku pojištění nebo při jeho změně může být v pojistné smlouvě stanovena navýšená spoluúčast po určité období nebo do provedení a schválení fotoprohlídky.

Spoluúčast představuje částku, kterou vy zaplatíte při pojistné události. Určuje, jakou měrou se budete podílet na zaplacení vzniklé škody na svém vozidle (automobil, elektromobil, motorka, čtyřkolka apod.). Podle podmínek smlouvy se stejně jako samotné havarijní pojištění vztahuje na škody vzniklé na vašem vozidle, a to následkem vámi zaviněné nehody, živelní katastrofy, vandalismu, srážky se zvěří či odcizení.

Spoluúčast se platí ve všech případech, kdy vznikne pojistná událost a pojišťovna vyplácí nějakou náhradu škody, kterou jste způsobil.

Pár příkladů pro lepší představu:

Škoda do 100 000 Kč ~ při těchto škodách odpovídá 5 % vždy částce nižší, jak
5 000 Kč, ale vzhledem k nastavené spoluúčasti min. 5 000 Kč zaplatíte
vždy
5 000 Kč

Škoda ve výši 100 000 Kč ~ v tomto případě spoluúčast 5 % i min. 5 000 Kč znamená, že tak jako tak zaplatíte 5 000 Kč

Škoda nad 100 000 Kč ~ v tomto případě se podílíte 5 %, jedno jak vysoká je škoda, jelikož zaplatíte jen těchto 5 %, tedy u škody 200 000 Kč zaplatíte jen
10 000 Kč (pojišťovna v takovém případě hradí zbylých 190 000 Kč!)

Spoluúčast u havarijního pojištění určuje právě tu cenu, jakou se budete podílet na pojistné události. Je to právě to procento, nebo pevná částka (záleží, co si sjednáte ve smlouvě), kterou se podílíte na dané škodě, zbytek pokrývá pojišťovna.

Jako u každého pojištění, tak i u havarijního se pojištění nevztahuje na různé výluky, jako jsou například na havárii vzniklou při použití vozidla, které není
v provozuschopném stavu, tj. svým technickým stavem neodpovídá požadavkům bezpečnosti silničního provozu. Případně vady spočívající v chybné konstrukci, vady materiálu nebo výrobní vady, dále na škody způsobené zvířetem přepravovaným nebo ponechaným ve vozidle. Výluk je samozřejmě více, a proto se vyplatí si
před počátkem pojištění tyto výluky přečíst, abyste případně nebyli nemile překvapeni.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?​

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz

Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady?

Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!

Stala se vám nehoda?

Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Spoluúčast havarijní pojištění

Možná budete přece jen muset něco doplácet i vy Co je spoluúčast u havarijního pojištění Havarijní pojištění je dobrovolné, tedy narozdíl od povinného ručení, a kryje vám škody či úrazy (zaplatí jejich řešení), které se stanou vašemu vozu (autu, motorce, čtyřkolce atd.). Třeba když utrpí škody při bouračce, působením živlů či vandalů atd. I když si […]

Totální škoda

Když už bouračku vaše vozidlo „nerozchodí” Nehoda a totální škoda u vozidla Nehoda u auta, motorky, karavanu či jiného vozu může mít nejrůznější následky. V tom lepším případě se celá taková situace obejde bez zranění řidičů a posádky a nikdo při ní nepřijde k újmě na zdraví ani nedojde ke škodě na vozidle. V případě, že dojde […]

Kuny v autě

Taková kuna v autě může způsobit značné škody Kuny v autě – kde se berou? Milovníci automobilů a přitom jejich velcí nepřátelé? Paradoxně jde o malé mrštné kuny. Právě je auta s vyhřátým vnitřkem lákají. A to zvlášť v zimě, kam se před mrazy mohou schovat. Že by se kuna v autě jen skryla před nízkými teplotami, to […]

Ztráta SPZ

Při ztrátě SPZ je důležité nic neodkládat Co dělat, když přijdete o SPZ Státní poznávací značka (také registrační značka vozidla neboli RZ) je neodmyslitelnou a povinnou součástí každého vozidla. Přesně určuje, v jakém kraji je vozidlo zaregistrováno a díky jedinečné číselné kombinaci je možné vůz ihned identifikovat. Spojuje tak majitele či provozovatele s vozidlem, což […]

Aquaplaning

Co je aquaplaning a jaké pojištění vozu ho kryje? Aquaplaning a jeho nebezpečí K aquaplaningu [akvaplenynk], což je nebezpečný jev, běžně dochází při zvýšené rychlosti vozidla, které se pohybuje po mokré silnici. Vlastně jde o ztrátu přilnavosti pneumatiky (většinou všech pneumatik) k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi ní a pneumatiky vozidla (auta, motocyklu […]

Autonehody v zimě

Na co si dát během zimy pozor? Autonehody a zimní měsíce Ačkoli u nás bývají zimy poslední roky mírnější, i tak během zimy v průměru na našich silnicích zemřou 2 desítky lidí, kolem 1000 z nich se zraní a dojde k desítkám tisíc havárií. A to proto, že jsou horší podmínky pro jízdu. Co tedy vzít určitě […]

Srážka se zvěří

Důvody, proč se připojistit na 2. nejčastější silniční nehodu u nás Připojištění na srážku se zvěří Podle motoristických statistik je právě srážka se zvěří (srna či prase apod.) druhou nejčastější nehodou na českých silnicích. Například v roce 2023 srážku nahlásilo přes 15 tisíc řidičů. Jelikož se povinné ručení vztahuje jen na škody a úrazy, které […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Co máte dělat, když dojde na nejhorší a srážce se zvěří se už vyhnout nedokážete? 🤔

➡️ Zachovejte chladnou hlavu, ať neohrozíte sebe a posádku vozu
➡️ Zastavte své vozidlo u krajnice a zapněte výstražná světla
➡️ Oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník
➡️ Zavolejte Policii ČR, která uvědomí myslivce a sdělí vám, co dál
➡️ Zdokumentujte nehodu a nahlaste událost své pojišťovně (čím více fotografií pořídíte a detailů sepíšete, tím vždy lépe)
➡️ Zavolejte asistenční službu pojišťovny, u které máte připojištění

Ať už je zvíře poraněné, usmrcené či uteče, tak jako tak zastavte a přivolejte policii. Máte-li pojištění, pojišťovna po vás může požadovat důkaz, že jste splnili zákonnou povinnost. V případě, že dojde ke srážce s domácím zvířetem (nikoli divokým), za škody na voze odpovídá majitel tohoto zvířete, jelikož za ně nese odpovědnost.

Pokud zvíře srazíte a ono uteče, rozhodně neopouštějte místo nehody, zastavte a nahlaste vše policii dle své povinnosti. Ačkoli vám pokuta za srážku nehrozí (jedná se ze zákona o nezaviněnou nehodu), i tak je třeba, abyste policii kontaktovali, a ta následně mohla uvědomit myslivce, kteří se o zraněné či usmrcené zvíře postarají. 🦊
... See MoreSee Less

Co máte dělat, když dojde na nejhorší a srážce se zvěří se už vyhnout nedokážete? 🤔 
➡️ Zachovejte chladnou hlavu, ať neohrozíte sebe a posádku vozu
➡️ Zastavte své vozidlo u krajnice a zapněte výstražná světla
➡️ Oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník
➡️ Zavolejte Policii ČR, která uvědomí myslivce a sdělí vám, co dál
➡️ Zdokumentujte nehodu a nahlaste událost své pojišťovně (čím více fotografií pořídíte a detailů sepíšete, tím vždy lépe)
➡️ Zavolejte asistenční službu pojišťovny, u které máte připojištění 
Ať už je zvíře poraněné, usmrcené či uteče, tak jako tak zastavte a přivolejte policii. Máte-li pojištění, pojišťovna po vás může požadovat důkaz, že jste splnili zákonnou povinnost. V případě, že dojde ke srážce s domácím zvířetem (nikoli divokým), za škody na voze odpovídá majitel tohoto zvířete, jelikož za ně nese odpovědnost.
Pokud zvíře srazíte a ono uteče, rozhodně neopouštějte místo nehody, zastavte a nahlaste vše policii dle své povinnosti. Ačkoli vám pokuta za srážku nehrozí (jedná se ze zákona o nezaviněnou nehodu), i tak je třeba, abyste policii kontaktovali, a ta následně mohla uvědomit myslivce, kteří se o zraněné či usmrcené zvíře postarají. 🦊

1 CommentComment on Facebook

Rychle odjedu, nahlásím to v plzni na MNV....😊

Už sledujete Foxe na sítích? Pokud ne, pak to rychle napravte! 🦊
Získáte tak přehled o tom, co se děje ve světě autojištění a také řadu zajímavostí a rad, které vám mohou ulehčit život a ušetřit peníze. 😉👍

Jděte na to s Foxem a sledujte nás na 👀⬇️
Facebooku Můj FOX.cz
Instagramu www.instagram.com/mujfoxcz
... See MoreSee Less

Už sledujete Foxe na sítích? Pokud ne, pak to rychle napravte! 🦊 
Získáte tak přehled o tom, co se děje ve světě autojištění a také řadu zajímavostí a rad, které vám mohou ulehčit život a ušetřit peníze. 😉👍 
Jděte na to s Foxem a sledujte nás na 👀⬇️ 
Facebooku https://www.facebook.com/mujfoxcz 
Instagramu https://www.instagram.com/mujfoxcz
Load more