Na co si dát během jara při jízdě nejen autem pozor?
Nehody aut během jarních měsíců
Ačkoli jaro přináší lepší počasí než zima, a rovněž již i delší dny, na našich silnicích rozhodně nekončí riziko autonehod. Právě na jaře se totiž na vozovce mění podmínky – nezřídka narazíte na ranní mlhy, časté přeháňky a rozbité silnice po zimě.
Každoročně v tomto období dochází k tisícům nehod, a to často kvůli nepřizpůsobení jízdy podmínkám. Ale nejen to!
Na co si dát na jaře při řízení pozor? Jak se vyhnout různým nečekaným nástrahám, jako jsou výmoly, zvýšený pohyb chodců a cyklistů nebo řidiči, kteří po zimě ztrácejí ostražitost? A jaké autopojištění se může například hodit? Fox vám poradí!


Srovnávač pojištění vozidel
Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.
Informace na této stránce jsou aktuální k 28. 3. 2025.
Jak rizika číhají na řidiče začátkem jara a během něj?
Častí viníci autonehod na jaře
Proměnlivé počasí | Posyp a výmoly | Zvířata na silnici |
---|---|---|
Počasí na jaře běžně bývá nevyzpytatelné – ráno mrazíky, odpoledne přes 15 °C a večer déšť. Střídání teplot může způsobit kluzké vozovky, zejména ve stinných úsecích | Po zimě zároveň často zůstává na silnicích štěrk a písek, což může způsobit delší brzdnou dráhu. Navíc výmoly, které v zimě vznikly, mohou poškodit podvozek auta či pneumatiky. | Na jaře běžně stoupá aktivita zvěře – srny, divoká prasata i menší zvířata vám tak mohou vběhnout pod kola. Nejvíce rizikové jsou ranní a večerní hodiny. Mějte oči na stopkách! |
Cyklisté a motorkáři | Jarní únava | Pneumatiky |
S příchodem teplejších dnů se na silnice zároveň vracejí cyklisté a motorkáři. Po zimní přestávce mohou být méně obezřetní, a navíc řidiči aut často nejsou zvyklí je znovu potkávat. | Se změnou ročního období a časovým posunem se může dostavit i různá míra nečekané únavy a zároveň i nižší koncentrace, což zvyšuje riziko nepozornosti, a tak pak i nehod. | když bývá až lákavé přezout auto na letní pneumatiky co nejdříve, jarní mrazíky vám ještě mohou způsobit problémy. Letní pneumatiky totiž mají horší přilnavost při teplotách pod 7 °C. |
TIP: Jakožto má jaro svá specifika, která mají vliv na častější nehody na silnicích, obdobně je tomu tak i u zimy. Na co si dát tedy pozor během zimních měsíců? Jak se připravit před vyjetím? Přinášíme tipy!
Připomeňte si, co která značka znamená

Upozornění
na výmoly

Nebezpečí
srážky se zvěří

Možné překážky
na silnici

Upozornění
na cyklisty

Upozornění
na chodce

Úsek s horší
viditelností
Nejsou pneumatiky jako pneumatiky a pamatuje na to i zákon
Povinná výbava u vozidel
Povinná výbava u auta na jaře
Povinná výbava pro rok 2025 zůstává stejná jako v roce 2024, kdy zákon po řidičích požaduje, aby ve voze měli 4 základní věci, a to lékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu a rezervní kolo či sadu pro opravu pneumatiky. Jedno jaké je roční období, resp. v zimě navíc zimní pneu a ideálně i řetězy!

Doporučená výbava u auta na jaře
Kromě povinné výbavy, kterou byste na cestách měli mít ve svém autě s sebou mít vždy, není na škodu přibrat do kufru, kastlíku či pod sedadlo pár dalších položek. Nikdy nevíte.
Stěrka na vodu či hadr | Sprej na odpuzování vody | Lopatka či smetáček |
---|---|---|
Sluneční brýle | Nabíječka či powerbanka | Deštník nebo pláštěnka |
Startovací kabely | Láhev pitné vody | Deka či teplé oblečení |
Zimní pneumatiky a ty další pneumatiky

Zimní pneumatiky s dezénem min. 4 mm musíte na voze mít v rámci roku povinně od 1. 11. do 31. 3., pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza. A to samé v případě,
že je v zimě lze vzhledem k aktuálním podmínkám na silnici logicky předpokládat.

Zvažujete tzv. Celoroční pneumatiky? Ty vám sice vyřeší výše uvedené zákonné povinnosti, ale rozhodně nenahradí zimní pneumatiky. Navíc z logiky své specifické konstrukce v létě ani nemůžou nabídnout tak dobrý výkon jako letní pneumatiky.
Štěstí přeje připraveným, motoristům v zimě obzvlášť!
Příprava auta na jízdu po zimě
Praktické kroky, které pomohou řidičům zajistit bezpečnou jízdu na jaře? Níže pro vás Fox přichystal klíčové body, které se rozhodně vyplatí minimálně zvážit!
- Kontrola pneumatik – přezutí na letní pneumatiky (zimní ztrácí účinnost, brzdná dráha je delší, spotřeba paliva vyšší), kontrola tlaku v pneumatikách a kontrola dezénu (minimálně 1,6 mm, ale doporučuje se alespoň 3 mm pro bezpečnost)
- Kontrola brzdového systému – zkontrolovat brzdové destičky a kotouče, zda nejsou opotřebené či zarezlé, otestovat ruční brzdu, která mohla zatuhnout a doplnit brzdovou kapalinu, pokud je starší (kontaminovanou vyměnit)
- Stav baterie a elektroinstalace – po zimě zkontrolovat baterii, zda není oslabená (zvlášť pokud auto delší dobu stálo či jezdilo málo) a případně ji dobít nebo vyměnit (dle stavu) a otestovat světla (denní, potkávací, dálková, blinkry)
- Kapaliny a filtry – doplnit kapalinu do ostřikovačů (jaro = více pylu, prachu a hmyzu na čelním skle), zkontrolovat hladinu oleje, zkontrolovat kabinový filtr (může být zanesený) a doplnit chladicí kapalinu, aby motor dobře pracoval
- Kontrola podvozku a karoserie – po zimě je vhodné opláchnout podvozek, aby se odstranila sůl, která urychluje korozi, zkontrolovat podběhy a prahy kvůli rzi či poškození od štěrku a zkontrolovat tlumiče a řízení, zda nejsou úniky kapaliny
- Stěrače a viditelnost – vyměnit stěrače, pokud zanechávají šmouhy nebo drhnou po skle, zkontrolovat funkčnost ostřikovačů (trysky se mohou ucpat), vyčistit skla zevnitř (po zimě bývá zamlžené nebo mastné, což snižuje viditelnost
- Jarní úklid interiéru – vyluxovat interiér a odstranit vlhkost, která mohla vzniknout během zimy, očistit a ošetřit palubní desku proti UV záření, vnitřek vyvětrat a raději vydezinfikovat klimatizaci, aby se zbavila bakterií a plísní
- Ověření povinné a doporučené výbavy – zkontrolovat lékárničku, zda v ní něco nechybí, ověřit výstražný trojúhelník, reflexní vestu, rezervní kolo či sadu na opravu pneumatik a doplnit sezónní výbavu, např. sluneční brýle proti oslnění
Riziko nehody zároveň snížíte, pokud budete sledovat předpověď počasí a přizpůsobíte styl jízdy aktuálním podmínkám, budete obezřetní v místech s možným výskytem zvěře, budete si dávat větší pozor na chodce, cyklisty a motorkáře (na křižovatkách obzvlášť) a také pokud si dostatečně odpočinete, abyste se před jízdou vyhnuli (jarní) únavě.
Štěstí přeje připraveným, motoristům v zimě obzvlášť!
Rizika pro motorkáře na jaře
Na co by si měli dát motorkáři po zimě pozor? A jak snížit rizika nehody na motocyklu?
Na co by si motorkáři měli dát pozor
- Špatný stav silnic po zimních měsících
- Studené pneumatiky motorky a asfalt
- Nezvyklost řidičů aut na motorky
- Jarní euforie a přeceňování schopností
- Nekvalitní oblečení a špatná viditelnost
- Zvěř na silnici ráno v podvečer
Jak obecně snížit rizika na motorce?
- Prvních pár jízd se raději rozjíždět opatrně
- Dát si pozor na výmoly, štěrk a nečistoty
- Myslet za ostatní řidiče (nemusí vás vidět)
- Postupně zahřívat pneumatiky motorky
- Kvalitní oblečení, rukavice a reflexní prvky
- Dávat si raději i zvýšený pozor na zvířata
Která pojištění jsou povinná a která se můžou hodit?
Pojištění auta na jaře
Povinné ručení v jarních měsících
Povinné ručení kryje škody způsobené druhým. Je tedy důležité pamatovat na to, že nekryje škody způsobené na vašem vozidle. Konkrétně se hodí v těchto případech:
Majetkové
škody
Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.
Tělesné
úrazy
Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.
Právní
zastoupení
Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.
Likvidace
škody
Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.
Škoda na vašem vozu
Odcizení vašeho vozu
Povinné ručení vám dobře poslouží na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Ovšem vždy je třeba mít u pojištění správně nastavené pojistné plnění a dostatečné asistenční služby.
A připojistit se samozřejmě můžete i na spoustu konkrétních nesnází – přehled zde.
Obecně pro delší cesty (i po Evropě) si raději zkontrolujte, zda máte platnou zelenou kartu (dnes bílou, případně digitální verzi). Jinak se konkrétně může hodit připojištění zavazadel (hodit se může, pokud převážíte větší množství věcí, jako jsou kola, lyže do hor či elektroniku) a úrazové připojištění (to se dle smlouvy vztahuje na řidiče a případně i na posádku a může pokrýt léčebné výlohy nebo trvalé následky.).
Havarijní pojištění v jarních měsících
Zatímco povinné ručení pokrývá škody způsobené druhým, havarijní pojištění se týká vašeho vlastního vozidla a cestujících
v něm. Konkrétně vám může vyřešit třeba:
Přírodní vlivy
Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.
Vandalismus
Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.
Škoda po nehodě
Střet se zvěří
Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.
Krádež
Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.
Škoda třetí straně
Hodí se podotknout, že havarijko si u nás platí jen menší část řidičů. Důvod je nasnadě – řada motoristů je považuje za zbytečný luxus a dost možná se i domnívá, že jim se nic nepřihodí. Zvlášť v zimě se hodí zvážit havarijko alespoň na dovolenou. Jistě, třeba ve městě vám asi střet se zvěří nehrozí, na horách, kde sněží, může být ale vše jinak.
Kvalitní havarijko by mělo zahrnovat jak řešení poruch a nehod, které vašemu vozu potenciálně hrozí, tak třeba při cestě na hory odcizení zavazadel nebo připojištění sportovního vybavení (lyže, snowboardy apod.). A v neposlední řadě také rozšířené asistenční služby s adekvátními limity.
Porovnání cen povinného ručení i havarijka a připojištění na pár kliknutí
Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění
Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.
Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem
Srovnání pojištění vozidel
Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.
Na co se Foxe ptáte ohledně tohoto tématu?
Časté dotazy na autonehody na jaře

Jestli jste postupovali podle zákona, tak určitě budete přezouvat ze zimních na letní pneumatiky. Pozor však na to, v dnešním bláznivém počasí může klidně
i v dubnu napadnout sníh, takže ze zákona do 31. 3. je sice hezké, ale také se tam píše, že pokud se dá předpokládat, že bude souvislá vrstva sněhu, měli byste mít stále zimní pneumatiky, nebo alespoň v tento den nevyjíždět, než to roztaje. Samozřejmě zkontrolujte také hloubku dezénu letních pneumatik, musí mít minimálně 1,6 mm.
Dávejte hlavně pozor na výmoly a nerovnosti, které se po zimě vytvoří, dále může ve stinných místech být stále bláto a klouzat to. Jarní počasí může vykazovat nestálost, ráno mráz, přes den 17 stupňů a v noci klidně mrholit. Dejte také pozor na výskyt zvěře u silnic a nástup nedočkavých cyklistů.
Dávejte hlavně pozor na lesní úseky a pole, kde může být ještě ve stínu namrzlá silnice a kde se může pohybovat zvěř. To samé platí i na mostech a podjezdech, i zde může být často ještě po ránu a navečer námraza. V neposlední řadě dejte pozor na bláto, jež odpadává ze zemědělské techniky při přípravě polí na sezónu.
Kdy přezout jasně udává zákon, když se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo když se dá toto všechno předpokládat, a to od 1. 11. do 31. 3. v rámci roku.
Ovšem je to dosti ošemetné, ještě v dubnu totiž může napadnout sníh, ale před tím zase může být klidně i 20 stupňů a je jasné, že chcete rychle přezout, protože zimní pneumatiky se v teple rychleji opotřebovávají. Takže sledujte předpověď a pokud noční teploty nespadnou pod 7 stupňů, můžete klidně přezout na letní pneumatiky, ale je tam to „ale” v podobě možnosti sněhu.
Tak zimní pneumatiky se mohou používat klidně i v létě, to žádný zákon neřeší,
a tak si je spousta lidí nechává na tzv. dojetí. Ovšem dejte pozor na hloubku dezénu, pokud i ty zimní pneumatiky máte pod hloubkou dezénu 1,6 mm, hrozí vám pokuta od policie ČR za sjeté pneumatiky a za druhé pojišťovna určitě nebude ráda, pokud se sjetými pneumatikami způsobíte nehodu – v takovém případě se rovnou připravte na krácení pojistného plnění.
Připojištění se především hodí po celý rok, nicméně na jaře bývá nejčastější výskyt zvěře, takže určitě nezapomeňte na připojištění srážky se zvěří. Dále je to připojištění skel, protože ne všude se dá solit a tak silničáři používají drcený štěrk, který může od protijedoucího vozidla odlétnout a hned tu je problém.
Pokud ale chcete mít úplný klid a svůj vůz ochránit, sjednejte si havarijní pojištění, to vám pomůže nejen se zvěří a prasklým sklem, ale i s kroupy nebo jiným možným živelním nebezpečím.
Povinná výbava je dána zákonem a jeho nesplnění může znamenat problém
a případnou pokutu. Mějte tedy v pořádku lékárničku, po ruce pak výstražný trojúhelník a vestu a pokud nemáte rezervní kolo, tak nějakou opravnou sadu, se kterou případný defekt můžete opravit. Podrobnosti na této stránce.
Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište Foxovi
zprávu do chatu
Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz
Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888
Nevíte si s pojištěním rady?
Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda?
Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Dočasným řešením, než vám sklo v servisu spraví, může být použití průhledné lepicí pásky. Ta totiž zabrání vniknutí vody a nečistot do praskliny. Případně lze použít i speciální lepidlo na prasklé čelní sklo (pryskyřice navržená tak, aby vyplnila prasklinu, zpevnila sklo a minimalizovala i viditelnost poškození). 🦊😉 ... Zobrazit víceZobrazit méně
0 CommentsComment on Facebook
Co je dobré vědět o autech na plyn? Kde auto na plyn pořídit, jak a kde ho pojistit? To všechno se dozvíte od Foxe. 🦊💡
A rovnou si s ním pojištění pro taková auta můžete srovnat a třeba i obratem sjednat! 😉👍 ... Zobrazit víceZobrazit méně
Auta na plyn - Jak fungují a na co auto na plyn pojistit?
www.mujfox.cz
V čem jsou auta na plyn specifická? V čem jsou lepší? Co všechno je dobré o nich vědět? A na co je musíte mít pojištěná? Fox vám poradí! 🎯 Zjistit víc »0 CommentsComment on Facebook
Aquaplaning je nebezpečný jev, ke kterému běžně dochází při zvýšené rychlosti vozidla, které se pohybuje po mokré silnici. 🛞💦
Vlastně jde o ztrátu přilnavosti pneumatiky (většinou všech pneumatik) k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi ní a pneumatiky vozidla.
Jak aquaplaning poznat, co dělat, pokud vás potká a jaké pojištění tuto událost kryje? S tím vším vám Fox poradí. A nemáte-li pojištění, i s tím vám pomůže! 🦊😉 ... Zobrazit víceZobrazit méně
Zjistit více
Aquaplaning a jeho nebezpečí ⚠️
www.mujfox.cz
Aquaplaning je nebezpečný jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti vozidla na mokrém povrchu. Jak se mu vyvarovat? Fox vám poradí! 🎯 Zjistit víc »0 CommentsComment on Facebook