Co je aquaplaning a jaké pojištění vozu ho kryje?
Aquaplaning a jeho nebezpečí
K aquaplaningu [akvaplenynk], což je nebezpečný jev, běžně dochází při zvýšené rychlosti vozidla, které se pohybuje po mokré silnici. Vlastně jde o ztrátu přilnavosti pneumatiky (většinou všech pneumatik) k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi ní a pneumatiky vozidla (auta, motocyklu apod.).
Na vzniku aquaplaningu se tedy v praxi podílí rychlost vozu, množství vody na silnici a hloubka dezénu pneumatik vozu.
Jak aquaplaning poznat? Co dělat a nedělat, pokud vás potká? Jak mu předcházet? Jaké pojištění mít, pokud ztratíte kvůli aquaplaningu kontrolu nad vozem
a nabouráte? S tím vším vám Fox poradí. A nemáte-li pojištění, i s tím vám pomůže!
Srovnávač pojištění vozidel
Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.
Informace na této stránce jsou aktuální k 30. 11. 2024.
Kde se bere aquaplaning a na jaké faktory si dát pozor?
Vznik aquaplaning na silnici
Aquaplaning je konkrétně ztráta přilnavosti pneumatik a zpravidla k němu dochází na mokré vozovce při rychlejší jízdě. Pneumatiky vozidla při vysoké rychlosti při tomto jevu totiž ztrácí vlivem hmotnosti vozu a množství vody pod ním kontakt s vozovkou, neboť nezvládají odvádět všechnu vodu.
Faktory, na které můžou aquaplaning způsobit a které si hlídat, aby k němu ideálně vůbec nedošlo, jsou ve zkratce tyto:
Rychlost
vozidla
Kvalita pneumatik
Množství vody
Většinou se u aquaplningu vozidlo stává neovladatelným a velice lehce přechází do smyku, a vám tak hrozí nebezpečí. V daný moment totiž jeho pneumatiky jedou po vrstvě vody a vozidlo se pak chová spíše jako kdyby klouzalo po ledu.
A pozor: Aquaplaning vás může potkat nejen při jízdě rovně, ale i v zatáčce. Tento příčný aquaplaning je dokonce mnohem nebezpečnější a jeho zvládnutí je ve většině případů nemožné.
Zajímavost: Aquaplaning nejčastěji vzniká na mokré vozovce při rychlosti nad 80 km/hod. Nicméně se ukázalo, že při malé hloubce dezénu pneumatiky může jev nastat i při daleko menší rychlosti.
Jak rozpoznat, že vám hrozí aquaplaning?
Aquaplaning znamená problém
Že vám aquaplaning hrozí, poznáte především cuknutím volantu v okamžiku vzniku tzv. vodního klínu či dokonce „plaváním”/
klouzáním vozidla (to se může pohybovat do stran nebo se zdá zcela nekontrolovatelné). Mezi další příznaky pak patří tyto:
Ztráta kontroly nad vozidlem
Volant nereaguje na pohyb, brzdění vůz nezpomaluje.
Jasně slyšitelný motor vozidla
Pneumatiky ztrácejí kontakt se silnicí, otáčky letí vzhůru.
Viditelná vlna před vozidlem
Před sebou můžete vidět vlnu hrnutou před pneumatikami.
Co dělat, když na aquaplaning dojde
Zvládání aquaplaningu
Dojde-li k aquaplaningu, doporučuje se dodržet následující postup:
1. V první řadě zachovejte klid a snažte se nezmatkovat
2. Sundejte nohu z plynu a poté sešlápněte pedál spojky
3. Nesnažte se brzdit, o to se postará vodní klín před vozem
4. Držte volant pevně a rovně tak, aby kola směřovala rovně
V případě dodržení těchto kroků by měly pneumatiky opět získat kontakt s vozovkou a vy můžete začít svůj vůz opět ovládat.
Při kontaktu s ní určitě dejte pozor, že máte kola opravdu rovně a že nejsou brzděná, jinak by mohlo dojít k roztočení vozidla!
TIP: V autoškole se bere aquaplaning pouze v teorii a věnuje se zejména jeho příčinám a rozpoznání. Jeho simulace se ale většinou neprovádí. Tu je ovšem možné si objednat na specializovaných kurzech bezpečné jízdy, kde si budete moci na vlastní kůži aquaplaning či smyk zažít a naučí vás
i takovou situaci zvládnout.
Nejlepší je samozřejmě nebezpečí předcházet…
Prevence aquaplaningu
Aby na aquaplaning vůbec nedošlo, je potřeba mu předcházet, a to bezpečnou jízdou. Jak na ni? Především předvídejte. Jedno zda sotva pršet začalo, nebo už chvíli prší (jedno zda trochu nebo intenzivně), jakmile na silnici uvidíte hlubší vodu (kaluže, vyjeté koleje, přetékající strouhy, proud vody z pole), zpomalte!
Máte-li možnost, ideálně se vždy dobře připravte na možnost vzniku aquaplaningu, ať reagujete včas. Při silném dešti se pak ve zpětném zrcátku doporučuje sledovat, zda se za vozem moc rychle nezavírají stopy – pokud ano, pak vám hrozí aquaplaning!
Kromě předvídání (voda a počasí) a přizpůsobení jízdy aktuálním podmínkám (snížení rychlosti) pamatujte i na to, že základem jsou kvalitní pneumatiky. Konkrétně ty, které mají dostatečnou hloubku vzorku (dezén). Ten totiž umožňuje dostatečně rychle odvádět vodu před pneumatikou a udržet kontakt se silnicí.
Zajímavost: Kromě vody po dešti či při něm vás může ve voze ohrozit
i tzv. slushplaning. O co jde? Vzniká jako aquaplaning, ale ke ztrátě kontaktu pneumatik s vozovkou dochází v tomto případě na rozbředlém sněhu. Takže pozor dávejte i po sněžení a při tání!
Takové nebezpečné sklouznutí může mít i nedozírné následky
Aquaplaning vs. pojištění vozu
Při aquaplaningu dochází ke ztrátě kontroly nad vozem, což logicky ohrožuje jak posádku v něm a samotný vůz, tak lidi a majetek v okolí (ostatní vozy, domy, ploty, stromy, …). Pokud někoho či něco nabouráte, pomůže vám samozřejmě povinné ručení, tedy pokud zrovna netrefíte některou z výluk pojištění (často vlastní chybou).
Povinné ručení běžně kryje škody způsobené třetím osobám, a tak se z něj
v případě nehody platí majetkové škody, tělesné úrazy, právní zastoupení i likvidace škod. Respektive až do výše vámi sjednaného limitu – vyšší limity jsou dražší, ovšem pokud způsobíte větší škody, až do výše limitu neplatíte z vlastní kapsy vůbec nic.
Zároveň neuděláte chybu ani sjednáním havarijního pojištění, které kryje škody způsobené přírodními vlivy, vandalismem, střetem se zvěří, krádež či odcizení vozidla
a mj. rovněž škodu po nehodě. Třeba právě té, které vy způsobíte svému vozu nárazem při aquaplaningu. A samozřejmě je možné sjednat i šikovná připojištění – např. úrazové pojištění posádky vozu a nadstandardní asistence.
Porovnání cen povinného ručení i havarijka a připojištění na pár kliknutí
Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění
Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.
Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem
Srovnání pojištění vozidel
Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.
Na co se Foxe ptáte ohledně tohoto tématu?
Časté dotazy na aquaplaning
Aquaplaning je situace, kdy se pneumatiky vašeho vozidla při jízdě po mokré vozovce dostanou do kontaktu s vodním filmem (vrstvou vody) a automobil tak ztratí přilnavost k povrchu. Jedná se o potenciálně velmi nebezpečný jev, a tak doporučujeme obezřetnost, zvlášť na mokré vozovce a při bouřkách.
V případě, že byste chtěli vyřešit šikovné pojištění i na následky aquaplaningu, nechte si vše spočítat ve Foxově kalkulačce. Minimálně doporučujeme havarijní pojištění.
Pokud zjistíte, že jste ztratili nad řízením kontrolu nebo registrujete sníženou odezvu při brzdění, nešlapejte v žádném případě prudce brzdu ani necukejte volantem! Jen sundejte nohu z plynu a držte volant pokud možno rovně. Po obnovení kontroly nad vozidlem začněte postupně zpomalovat.
Snad se ale do takové situace nikdy nedostanete. Pokud se obáváte potenciálních následků, doporučujeme si pro řešení souvisejících škod srovnat havarijko přes Foxe a sjednat si ho.
Hlavně přizpůsobte rychlost stavu vozovky, udržujte pneumatiky vašeho vozidla
v dobrém stavu, (sjeté vám moc nepomohou) a dbejte v pneumatikách na správný tlak. Podrobnější rady vizte výše na této stránce v sekci Prevence.
Rychlost vozidla je nejčastější prohřešek, který může na mokré vozovce nastat. Až poté následují opotřebované pneumatiky s nízkým dezénem, nebo nesprávně nahuštěné pneumatiky.
Za mokra na silnici a za bouřek proto jezděte opravdu obezřetně a maximálně přizpůsobte svou jízdu aktuálním podmínkám.
Pokud se obáváte následků aquaplaningu, doporučujeme si pro řešení škod raději srovnat havarijko a sjednat si ho, nemáte-li ho.
Dávejte si pozor hlavně při dešti nebo po něm, na silnicích s hlubokými kalužemi nebo vyjetými kolejemi. Dále si dávejte pozor při jízdě vyšší rychlostí na mokré vozovce nebo pokud víte, že vaše pneumatiky už mají svá nejlepší léta za sebou.
Tak primárně škody způsobené aquaplaningem hradí havarijní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle a samozřejmě se vztahuje na nehody, kdy vozidlo sklouzne, narazí do překážky, nebo sjede z vozovky. Oproti tomu povinné ručení kryje škody, jen pokud způsobíte škodu díky aquaplaningu někomu jinému.
Jak povinné ručení, tak havarijní pojištění si můžete nechat srovnat od Foxe. A klidně si je pak obratem můžete i sjednat.
Pneumatiky, které lépe odolávají aquaplaningu jsou takové, které mají určité vlastnosti a technologie, jež umožňují efektivní odvádění vody a zachování přilnavosti i na mokré vozovce.
Samozřejmě hlubší vzorek pneumatiky odvede více vody, než ten nižší. Také hodně závisí na kvalitě pryže a šíři pneumatiky, ta užší lépe prořízne vodu, než ta širší.
A v neposlední řadě existují speciální pneumatiky, jako jsou s asymetrickým nebo směrovým dezénem a nebo pneumatiky s lamelovou technologií.
Ano, samozřejmě, aquaplaning hrozí i motocyklům i když jeho riziko a průběh se od automobilů liší. U motocyklů jde o velice vážný problém, protože mají menší kontaktní plochu pneumatik s vozovkou, a tak to velice často může vést až k pádu řidiče!
Pokud se chcete vyvarovat úrazů, doporučujeme dodržet všechny rady a dbát na maximálně opatrnost na mokré vozovce a za bouřek. Potažmo i na rozbředlém sněhu v zimě.
V případě, že by na aquaplaning přeci jen došlo a poškodili byste si vozidlo (automobil, motocykl atd.), hodí se mít sjednané odpovídající havarijko. Nemáte-li ho, jednoduše řekněte Foxovi.
Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište Foxovi
zprávu do chatu
Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz
Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888
Nevíte si s pojištěním rady?
Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda?
Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Co máte dělat, když dojde na nejhorší a srážce se zvěří se už vyhnout nedokážete? 🤔
➡️ Zachovejte chladnou hlavu, ať neohrozíte sebe a posádku vozu
➡️ Zastavte své vozidlo u krajnice a zapněte výstražná světla
➡️ Oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník
➡️ Zavolejte Policii ČR, která uvědomí myslivce a sdělí vám, co dál
➡️ Zdokumentujte nehodu a nahlaste událost své pojišťovně (čím více fotografií pořídíte a detailů sepíšete, tím vždy lépe)
➡️ Zavolejte asistenční službu pojišťovny, u které máte připojištění
Ať už je zvíře poraněné, usmrcené či uteče, tak jako tak zastavte a přivolejte policii. Máte-li pojištění, pojišťovna po vás může požadovat důkaz, že jste splnili zákonnou povinnost. V případě, že dojde ke srážce s domácím zvířetem (nikoli divokým), za škody na voze odpovídá majitel tohoto zvířete, jelikož za ně nese odpovědnost.
Pokud zvíře srazíte a ono uteče, rozhodně neopouštějte místo nehody, zastavte a nahlaste vše policii dle své povinnosti. Ačkoli vám pokuta za srážku nehrozí (jedná se ze zákona o nezaviněnou nehodu), i tak je třeba, abyste policii kontaktovali, a ta následně mohla uvědomit myslivce, kteří se o zraněné či usmrcené zvíře postarají. 🦊 ... See MoreSee Less
1 CommentComment on Facebook
Rychle odjedu, nahlásím to v plzni na MNV....😊
Každá pojišťovna může mít specifické podmínky pro svůj bonusový systém, proto je důležité si je vždy podrobně prostudovat.
Jak bonus tedy získat, kdy roste a kdy a jak o něj řidič může přijít?
To se dozvíte v našem novém článku...
A pozor ‼️ zadáte-li své informace do Foxovy kalkulačky, můžeme vám ukázat, jak velkou slevu byste získali vy. Tak to schválně vyzkoušejte. A to zcela nezávazně. 😉👍 ... See MoreSee Less
Learn More
Co jsou bonusy u povinného ručení? 🦊 můjFox.cz
www.mujfox.cz
Jak se vypočítává bonus u povinného ručení? Co všechno má na výši bonusu vliv? Jak dosáhnout maximálního bonusu? Fox vám poradí! 🎯 Zjistit víc »0 CommentsComment on Facebook
Už sledujete Foxe na sítích? Pokud ne, pak to rychle napravte! 🦊
Získáte tak přehled o tom, co se děje ve světě autojištění a také řadu zajímavostí a rad, které vám mohou ulehčit život a ušetřit peníze. 😉👍
Jděte na to s Foxem a sledujte nás na 👀⬇️
Facebooku Můj FOX.cz
Instagramu www.instagram.com/mujfoxcz ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook