Co se o tomto pojištění hodí vědět?
Pojištění čtyřkolky – povinné
a dobrovolné
V rámci pojištění čtyřkolek se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a havarijním pojištění. Povinné ručení na čtyřkolku musí mít sjednané ze zákona každý, kdo ji má přihlášenou v registru. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte škodu či úraz.
Neznamená to ale, že povinné ručení kryje všechno, co se může stát. Nepokrývá totiž škody na vlastní čtyřkolce. Ovšem můžete si je pokrýt připojištěním nebo havarijním pojištěním. Ty vám v případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení čtyřkolky atd. pomůžou a škody uhradí.
Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, proč mít u sebe zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.
Srovnání pojištění pro čtyřkolku
Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.
Informace na této stránce jsou aktuální k 31. 7. 2024.
Pojištění za elektrickou čtyřkolku nemusí platit úplně každý
Pojištění čtyřkolky a tříkolky – koho se týká?
Čtyřkolky z pohledu pojišťoven sdílí kategorii i s tříkolkami (myšleno samozřejmě motorizované varianty takových vozidel). Některé pojišťovny do stejné kategorie řadí pak i motocykly, tedy motorky, malé motocykly, skútry či mopedy.
Čtyřkolka
Čtyřkolka je malé motorové vozidlo se čtyřmi koly, které je primárně určeno pro jízdu v terénu. V rámci módní vlny se ovšem objevuje i na našich silnicích, pokud splňuje homologaci (úřední souhlas s jejím použitím). Na silnici má obdobné nevýhody mj. jako motocykl, tedy vystavení jezdce nepřízni počasí či malá pasivní bezpečnost (ochrana jezdce při nehodě).
Povinné ručení na čtyřkolku
Je-li čtyřkolka homologovaná pro provoz na veřejné pozemní komunikaci a má schválenou technickou způsobilost, musíte na ni mít povinné ručení.
Tříkolka
Tříkolka je malé motorové vozidlo se 3 koly. Ačkoli jde o celkem raritní vozidlo, občas je na silnici potkáme. Výhodou tříkolky je proti běžnému jízdnímu kolu větší stabilita, a tedy i o něco lepší bezpečnost před pádem. Při provozu tříkolky sdílí nevýhody s čtyřkolkami a motocykly (viz. výše).
Povinné ručení na tříkolku
Je-li tříkolka homologovaná pro provoz na veřejné pozemní komunikaci a má schválenou technickou způsobilost, musíte na ni mít povinné ručení.
Na kolik vyjde zákonné pojištění čtyřkolky?
Cena povinného ručení za čtyřkolku
Jak vyjde taková cena? Pojďme se na to blíže podívat. Jen pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Vzhledem k velikosti čtyřkolek se jedná o mnohem levnější pojištění než v případě povinného ručení pro auta či silné motorky. Co například rozhoduje o ceně pojištění čtyřkolky či tříkolky? Například:
Výkon motoru | Stáří vozidla | Výše limitu a rozsah krytí |
---|---|---|
Bonusy za beznehodovost | Délka řidičské praxe | Věk pojistníka |
Dle vaší situace a preferencí se můžete dostat na částku cca 300–1 000 Kč ročně za povinné ručení za čtyřkolku.
Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaši čtyřkolku (pokud ji tedy musíte mít pojištěnou), je konzultovat cenu s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a vozu, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.
Neplaťte pojištění celoročně, když nejezdíte pořád
Sezónní povinné ručení na čtyřkolku
Využijte pojistný produkt, kdy platíte jen za ty měsíce, v nichž aktivně jezdíte se svou čtyřkolkou či tříkolkou. Výhodou sezónního pojištění čtyřkolek je, že pokud svoji čtyřkolku v některých měsících (zejména zimních) nepoužíváte, nemusíte za její pojištění nic platit.
Čtyřkolky – specifika a zajímavosti
Řidičské oprávnění pro čtyřkolku dle kategorie
Kategorie LB – do této skupiny spadají lehké čtyřkolky, jejichž hmotnost v nenaloženém stavu je menší než 350 kg, nebo jejichž zdvihový objem motoru nepřekračuje 50 cm³, nebo jejichž maximální výkon nepřekračuje 4 kW a maximální konstrukční rychlost
45 km/h.
Řidičské oprávnění je třeba na skupinu AM nebo některé vyšší skupiny A. Jezdec na čtyřkolce verze LB by měl mít přilbu a zrak chráněn brýlemi nebo štítem.
Kategorie LE – do této skupiny patří většina čtyřkolek na trhu ve verzi onroad, tj. s max. výkonem 15 kW s možností otevření výkonu. Podle vyhlášky sem spadají jiné čtyřkolky než lehké, jejichž hmotnost v nenaloženém stavu je pod 400 kg a v případě vozu pro přepravu nákladů 550 kg.
Řidičské oprávnění je třeba skupiny B, přičemž jezdec na čtyřkolce této verze musí mít přilbu a zrak chráněn brýlemi nebo štítem.
Kategorie R – čtyřkolky této skupiny jsou označeny žlutými registračními značkami jako tzv. ostatní vozidla. Do této skupiny patří čtyřkolky, jejichž hmotnost v nenaloženém stavu nepřesahuje 400 kg a jejichž nejvyšší konstrukční rychlost není větší než 40 km/h.
Řidičské oprávnění je třeba skupiny B, přičemž jezdec na této čtyřkolce není povinen používat přilbu.
Výbava pro jízdu na čtyřkolce
Doplňkové úrazové pojištění
Pokud je čtyřkolka homologovaná pro provoz na veřejné komunikaci a má schválenou technickou způsobilost, musí mít povinné ručení. Pamatujte ovšem na to, že pokud se při jízdě na čtyřkolce zraníte, tak běžně nemáte žádné úrazové pojištění v povinném ručení ani v havarijním pojištění. A tak je lepší si raději pořídit obecné úrazové pojištění, které vám v případě úrazu na čtyřkolce nabídne třeba denní odškodné apod.
Označení čtyřkolek a jejich jízdní vlastnosti
- ATV – univerzální označení, zejména užitkových
- QUAD – univerzální označení, zejména sportovních
- 2WD – pohon pouze zadních kol čtyřkolky
- 4WD – pohon všech kol čtyřkolky
- CVT – plynule měnitelný převod (ovládání bez nutnosti řazení)
Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění
Povinné ručení na čtyřkolky – pojišťovny
Které pojišťovny povinné ručení na čtyřkolku či tříkolku a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:
Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce, a ta vám hned nabídne srovnání.
Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.
Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem
Srovnání povinného ručení na čtyřkolku
Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.
V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?
Povinné ručení čtyřkolky – co je dobré vědět?
Co povinné ručení čtyřkolky kryje
Majetkové
škody
Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.
Tělesné
úrazy
Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.
Právní
zastoupení
Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.
Likvidace
škody
Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.
Škoda na vašem voze
Odcizení vašeho vozu
Povinné ručení kryje škody, způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vaší čtyřkolce či tříkolce ani zranění jejího řidiče. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění. Zároveň si můžete připojistit i vyšší variantu asistenčních služeb, u některých pojišťoven pak i svá zavazadla, srážku se zvěří, krádež nebo například proti živelným událostem.
Limity povinného ručení čtyřkolky
Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.
Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení. Pokud jezdíte často se svou čtyřkolkou po veřejných komunikacích (tedy nikoli hlavně po lesích, loukách a polích), tak může logicky hrozit, že ostatním motoristům způsobíte škodu. A tak se hodí případně zvolit o něco vyšší limit.
Limity | Zdraví | Majetek |
---|---|---|
Nižší | 50 mil. Kč | 50 mil. Kč |
Střední | 70 mil. Kč | 70 mil. Kč |
Vyšší | 150 mil. Kč | 150 mil. Kč |
Zelená karta k povinnému ručení čtyřkolky
Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo se svým vozem bez zelené karty vůbec možné vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu.
Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.
Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení čtyřkolky
Havarijní pojištění na čtyřkolku
Přírodní
vlivy
Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.
Vandalismus
Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.
Střet
se zvěří
Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.
Krádež
Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.
Škoda
po nehodě
Škoda třetí straně
Pamatujte, že i pro řízení čtyřkolky i tříkolky platí klasické dopravní předpisy (jako pro auta atd.). A to včetně zákazu požití alkoholu před jízdou – pojišťovna k tomu i zde přihlíží a podle toho může při vyplacení pojistky nastat i problém.
Na co se Foxe ptáte nejčastěji?
Časté dotazy na povinné ručení čtyřkolek
Ke sjednání povinného ručení na čtyřkolku vám stačí to samé, co běžně potřebujete u osobního automobilu. To znamená vyplnit SPZ, číslo VTP nebo ORV, VIN, obsah motoru, datum výroby a hmotnost čtyřkolky.
Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat:
- Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
- Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
- Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
- Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení
- Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail
- Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace
Pamatujte, že přesné požadavky se mohou lišit mezi různými pojišťovnami.
Na čtyřkolku se vztahují stejné zákonné lhůty, jako na jakékoli jiné vozidlo, to znamená, výpovědní lhůta se musí zaslat nejpozději 6 týdnů před výročním dnem pojištění na danou pojišťovnu.
V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.
Často je primární parametr u vozidel, a to samé u čtyřkolek, cena povinného ručení. Ta je ovšem individuální a závisí na vaší situaci a osobních preferencích. Například na typu vašeho vozidla, na vašem věku, zkušenostech a historii nehod, slevách a bonusech, výkonu vozu, bydlišti, typu a rozsahu krytí a také na dané pojišťovně. Není toho málo…
Ovšem pozor, nejlevnější povinné ručení na čtyřkolku se vám nemusí vyplatit, protože nemusí mít dostatečné limity a rozsah krytí. Proto si vždy nechte porovnat nabídky od více pojišťoven a kromě ceny berte v potaz také to, co pojištění kryje a do jakých částek. A přesně k tomu slouží nezávislá kalkulačka povinného ručení od Foxe.
Pozor: Povinné ručení nekryje škody způsobené na vaší čtyřkolce ani zranění řidiče či cestujících. Pro tyto účely je nutné poptat v rámci povinného ručení další připojištění, nebo si k němu sjednat tzv. havarijní pojištění. I s tím Fox umí pomoci!
Nic se neděje. Znamená to pouze, že ji máte určenu hlavně pro pracovní účely (např. farmaříte, zahradničíte, jste zemědělec, vozíte materiál atd. – prostě pohybujete se hlavně na polních cestách a po silnici jezdíte minimálně), také na ni nemusíte nosit helmu, což ale Fox samozřejmě důrazně doporučuje.
Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru.
Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.
Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.
Fox vám rád poradí se vším
Máte ohledně pojištění jiný dotaz?
Napište Foxovi
zprávu do chatu
Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz
Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888
Nevíte si s pojištěním rady?
Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda?
Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Co máte dělat, když dojde na nejhorší a srážce se zvěří se už vyhnout nedokážete? 🤔
➡️ Zachovejte chladnou hlavu, ať neohrozíte sebe a posádku vozu
➡️ Zastavte své vozidlo u krajnice a zapněte výstražná světla
➡️ Oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník
➡️ Zavolejte Policii ČR, která uvědomí myslivce a sdělí vám, co dál
➡️ Zdokumentujte nehodu a nahlaste událost své pojišťovně (čím více fotografií pořídíte a detailů sepíšete, tím vždy lépe)
➡️ Zavolejte asistenční službu pojišťovny, u které máte připojištění
Ať už je zvíře poraněné, usmrcené či uteče, tak jako tak zastavte a přivolejte policii. Máte-li pojištění, pojišťovna po vás může požadovat důkaz, že jste splnili zákonnou povinnost. V případě, že dojde ke srážce s domácím zvířetem (nikoli divokým), za škody na voze odpovídá majitel tohoto zvířete, jelikož za ně nese odpovědnost.
Pokud zvíře srazíte a ono uteče, rozhodně neopouštějte místo nehody, zastavte a nahlaste vše policii dle své povinnosti. Ačkoli vám pokuta za srážku nehrozí (jedná se ze zákona o nezaviněnou nehodu), i tak je třeba, abyste policii kontaktovali, a ta následně mohla uvědomit myslivce, kteří se o zraněné či usmrcené zvíře postarají. 🦊 ... See MoreSee Less
1 CommentComment on Facebook
Rychle odjedu, nahlásím to v plzni na MNV....😊
Každá pojišťovna může mít specifické podmínky pro svůj bonusový systém, proto je důležité si je vždy podrobně prostudovat.
Jak bonus tedy získat, kdy roste a kdy a jak o něj řidič může přijít?
To se dozvíte v našem novém článku...
A pozor ‼️ zadáte-li své informace do Foxovy kalkulačky, můžeme vám ukázat, jak velkou slevu byste získali vy. Tak to schválně vyzkoušejte. A to zcela nezávazně. 😉👍 ... See MoreSee Less
Learn More
Co jsou bonusy u povinného ručení? 🦊 můjFox.cz
www.mujfox.cz
Jak se vypočítává bonus u povinného ručení? Co všechno má na výši bonusu vliv? Jak dosáhnout maximálního bonusu? Fox vám poradí! 🎯 Zjistit víc »0 CommentsComment on Facebook
Už sledujete Foxe na sítích? Pokud ne, pak to rychle napravte! 🦊
Získáte tak přehled o tom, co se děje ve světě autojištění a také řadu zajímavostí a rad, které vám mohou ulehčit život a ušetřit peníze. 😉👍
Jděte na to s Foxem a sledujte nás na 👀⬇️
Facebooku Můj FOX.cz
Instagramu www.instagram.com/mujfoxcz ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook